Bir eğitim fethi, Fatih Projesi

Bir eğitim fethi, Fatih Projesi
Adına yakışır çağ açıp çağ kapatacak bir proje. Geleceğimizi bugünden fethetmek için sloganı ile yola çıkılan projede Şubat itibarı ile pilot uygulama başlıyor. İki Türk firması General Mobile ve Vestel pilot uygulamanın tedarikçileri arasında.

 


Konuyla alakalı uzun zamandır araştırma yapmaktayım pek çok yerde bir sürü gereksiz bilgi var. Bunları güvenilir kaynaklarla doğrulamak istedim. Sonuçta pek çok erken bilgiye ulaştım. Projeyle alakalı ulaştığım bilgileri aşağıda paylaşıyorum.

İhaleye giren markalar;

Izac
General Mobile
Asus
Motorola
Arçelik
Vestel
 
 
 
 
 
3 model cihaz, 8.9, 9.7, 10.1 inç olmak üzere, üzerinden yapılan pilot ihalenin 8.9 inçlik kısmını General Mobile kazandı. Diğer boyutlarla alakalı henüz bir sonuç yok. Amaç projenin en iyi hangisi ile yapılabileceğini tesbit etmek. Bütün yurdu kapsayacak ihale bu üç ekran boyutu arasından en verimlisi üzerinden yapılacak. Ayrıca gelen bilgiler arasında pilot projenin tamamını 8.9 inç ile yapılabileceği de mevcut. Diğer boyutlar için henüz bir haberin çıkmamış olması bu söylentiyi güçlendiriyor. Pilot uygulama sadece 5. ve 9. sınıflar için yapılacak.
 
 Pilot uygulamanın ihalesi sonucu 8.9 inçlik 4000 cihaz General Mobile tarafından verilecek. Bu ihaleyi almalarının en önemli sebebi kendi bünyelerinde çalıştırdıkları mühendislerin ürettiği güvenlik duvarı. Dağıtılan tabletler ilk başta iki kullanıcı hesabı içerecek admin ve öğrenci, öğrenci hesabıyla sadece okuldaki ağ kullanılabiliyor olunacak, usb ve hafıza kartı portu kapalı olacak, bluetooth çalışmıyor olacak öğrenci hesabı için. Okuldaki ağdan da sınırlı sitelere erişim verilecek. Ancak zamanla güvenlikte güncellemeler yaparak kısıtlamalar kaldırılabilirmiş.
 
 Cihazlar General Mobile görevlileri tarafından uygulama okullarında kurulumu tamamlanarak imza karşılığı okul yetkililerine teslim edilecek. Kurulum cihazlara gerekli e-kitap (ttnet vitamin) yüklenmesi ve akıllı tahtalarla senkronizasyonunu içermekte. Akıllı tahtaların pilot ihalesini de Vestel almış. Ek olarak tabletlere sözlük uygulaması kurulabileceği gelen haberler arasında.
 
Pilot iller 8.9 inç için Kayseri, Rize, Samsun, Uşak, Karaman, İstanbul, Bingöl. Diğer boyutlar için Diyarbakır, Erzurum, Ankara, Trabzon, Erzincan, Niğde.
 
Garanti süresi iki yıl bakım onarım bu sürede ücretsiz General Mobile tarafından karşılanacak. Sadece çalınma durumdunda cihazın parasını devlet ödeyecek.
 
Eğitim; pilot uygulama süresince her pilot ilde 2 okulun 5. ve 9. sınıf öğrencileriyle yapılacak. General Mobile bu iş için 25-30 eğitimci alacak. 30 ocak cihazları teslim için son gün. Devlet 30 Ocak'ta cihazların teslimini istiyor. Büyük ihale 2012 Nisan ayında yapılacak. Bu ihale alınırsa Devlet Türkiye'ye fabrika kurulmasını şart koşabilirmiş. Bunun için düşünülen yer Ümraniye'deki Anel Fabrikası.
 
Cihazların kullanımıyla alakalı ayrıca bir video ve resimli portal oluşturulacak. Cihazlarla alakalı pek çok şey burada görsel olarak anlatılacak bunun yanı sıra online destek hattı ve çağrı merkezi çalışacak ancak sadece öğretmenlere hizmet verecek. Öğrenciler bu konuyla alaklı sorularını da öğretmenlere soracaklar.
 
Öğretmenler bu ağ sayesinde Ağrı'daki bir öğrenci ile Edirne'deki bir öğrenciye ortak dönem ödevleri verebilecek. Bütün ekranlarda aynı anda aynı video oynatılabilecek. Önemli günlerde tüm Türkiye'deki öğrenciler aynı görseli izliyor olabilecek. Tabletlerin kalemleri olacak ve öğrenciler notlarını tablete yazabilecekler.
2
 
Genel dedikodunun aksine tabletlerin üzerinde General Mobile yazacak. Bu konuda cihazların Fatih Projesi logosuyla üretileceği yönünde yanlış bir bilgilendirme var. Proje özel okulları kapsamamakta. 3-4 özel okul General Mobile ile kendi okulları için görüşmelere başladığı da gelen haberler arasında.
 
 Bu projenin getirisinin büyük olacağı muhakkak, gerek ekonomik gerekse sosyal açıdan ciddi bir getirisi olacak. Çocuklar 5. sınıftan itibaren bir tabletle büyüyecekler, devletin kitap masrafı için harcadığı para hazinede kalacak, Türkiye gerçekten teknoloji üretebilen bir fabrikaya sahip olacak(tabi büyük ihale General Mobile'da kalırsa), eski kalem arkadaşlıkarlı şimdi tablet arkadaşlıklarına dönüşebilecek. 
1
 
Muhtemelen ilginç haberler de doğacaktır. Mesela 'Arkadaşının kafana tablet ile vuran çocuk ' ya da 'Tabletlerin güvenlik duvarını aşan 5. sınıf öğrencisi' gibi gazete haberlerine de hazırlıklı olmak gerek. 
 
Tech Çekirdek Özel Haber: İzinsiz kopyalanamaz, yayılanamaz...

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi