Bilgisayarımızın sistem bilgilerine nasıl ulaşırız?

Bilgisayarımızın sistem bilgilerine nasıl ulaşırız?
Bilgisayarımız hakkında detaylı bilgiye ulaşabilmenin yöntemi.

Kullandığımız bilgisayarın hangi donanımlara sahip olduğu bilgisine nasıl ulaşacağımız bir çok zaman sadece merakımızı gidermek için ihtiyaç duyduğumuz bir bilgidir. Özellikle notebooklarda kasa içini açıp bakma diğer masaüstü bilgisayarlara göre daha zor olduğundan bir araca ihtiyaç duyarız.

Bunun için windowsda bir kaç araç bulunmakta. En basiti ise sadece işlemci ve ram bilgisini görebileceğimiz bir yöntem olan Bilgisayarıma sağ tıklayıp özelliklere basarak ulaşacağımız ekran. 

Yukardaki ekranda görebileceğiniz gibi sadece işlemci ve ram bilgisine ulaşabiliyor. Eğer daha detaylı bilgilere ulaşmak istiyorsak bunun içinde Windows'da bir araç bulunmakta. Bunun içinde Başlat-Tüm programlar-Donatılar-Sistem araçları yolunu izleyerek Sistem bilgisi butonuna tıklayarak sistemimiz hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabiliriz. 

Yukardaki ekran resminde seçili ekran bize sadece sistem özet bilgisini göstermektedir. Menü içerisindeki seçenekleri seçerek istediğimiz donanım ya da diğer servisler hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak mümkün olabilmektedir.

Hatırlatma : Belirtilen araçlara ulaşım yöntemleri Windows 7 üzerinde çalışmaktadır. Diğer windows versiyonlarında bu araçlara ulaşım yöntemleri farklılık gösterebilir ya da bulunmayabilir.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi