Bilgisayar oyunlarının yeni süreci...

Bilgisayar oyunlarının yeni süreci...
Tablet, oyun konsolu, akıllı telefonlar derken PC'lerin pabucu dama mı atılıyor?

Oyun konsolları son yıllarda oyun severler için gerçekten büyük nimet. Artık pek az insan evindeki masa üstünü revize ederek oyun oynuyor diye düşünebilirsiniz. Bu sayının hiç az olmadığını söyleyebilirim size. Nvidia'nin grafik kartı satışları da destekliyor bu söylemi.

Ufak ya da büyük herkes bir şekilde oyun oynuyor ancak gerçekten profosyonel olarak oyuna ilgi duyan bir kesim var ki ekran kartı onlar için çok önemli, gelişen oyun sektörü gerçekliğe yakınlığın artması tabi ki gereksinimleri attırıyor. Buna bağlı olarak Oyun konsolları ve grafik kartları arasında kıyasıya bir rekabet aldı başını gidiyor.

Nvidia Son çeyreğe göre %4.9luk gelir sağladı. Bu durum akıllara acaba Tegra ile mi bu başarı sorusu gelebilir. Nvidia bu başarının büyük kısmını PC bilgisayarlar için sattığı ekran kartlarına borçludur. Ekran kartları son çeyreğe göre %23lük bir gelir artışı sağlamış durumda.

Oyun konsolu, tablet ve akıllı telefonlar oyun için şüphesiz büyük bir kanal ancak PC halen oyun için yıldız durumunda gibi duruyor. Nvidia CEO'su durumu şu şekilde açıklıyor;

"Bilgisayar teknolojisi 7-10 yıllık bir periyotla değil düzenli olarak ilerler ve bu sebepten her oyun konsolunun kullanılma ömrünün ikinci yarısında bu tip bir büyüme görülür."

Bu sözlerden şu çıkarılabilir, bilgisayarlar oyun için ölmektedirler mi yani kullanım ömürlerinin ikinci yarasındadırlar mı? Bu soruya cevap vermek için henüz erken ki kaç yıldır bilgisayarlarla oyun oynadığımızı düşünürsek (benim yaşım ancak Commodore 64'e yetiyor) ikinci yarısında bile olsak daha çok oynaytacak oyunları ver PC'lerin.

Oyun konsolları tabi ki popülerleşecek ancak fiyatları bakımından bence biraz eskimeleri gerekiyor. Bir PS3 parasıyla toplayacağınız masa üstü bbilgisayar(sadece kasadan bahsediyorum) oyun için çok daha performanslı olacağına inanıyorum.

Konsol üreticileri de durumun farkındalar ki Nintendo Wii U duyurmuştu. Microsoft Xbox için çalışmalarına devam ediyor yeni Xbox'ı Haziran ayında duyurmaya hazırlanıyor. Bu durum grafik kartı üreticileri AMD ve Nvidia için köyü haber gibi görünsede, uzun bir süre daha gelirlerinin büyük bölümünü grafik kartı satışlarından elde edecekleri şüphesiz gibi duruyor.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi