Assassin's Creed Muhteşem Yüzyıl'da

Assassin's Creed Muhteşem Yüzyıl'da
Şehzade Süleyman Dünyaca ünlü oyunda...

Hatırlarsanız Assassin Brotherhood 1507 yılında bitmişti. Ezio'nun macerası 1511 yılında Masyaf'ta başlayıp Konstantine'ye uzanacak. 16 Kasım'da piyasaya çıkan oyun şu ana kadar kendinden önce çıkmış Modern Warfare 3 ve Fifa 2012'nin ardından üçüncü sırada. Oyunda Konstantine dörde ayrılmış durumda; Galata, Imperial, Beyazıt, Konstantin. Ayrıca Kapadokya'da oyun senaryosuna dahil. Kapadokya tapınak şovalyelerinin kontrolü altında.

Daha önceki bölümlerde İtalya'da geçen senaryoda pek çok İtalyanca kelimenin olması aklımıza Türkçe kelimeler olacak mı sorusunu getiriyor? Oyun, Türkçe konuşmalar içeriyor. Hatta Ezio olarak İstanbul'a adım attığınız ilk dakikalarda Şehzade Süleyman (Kanuni Sultan Süleyman) ile yaşanan konuşmalarda Şehzade heyecanlandığı bir anda "Şahane" diyor. Ezio ile konuşurken Ezio'ya "Beyefendi" diye hitap ediyor.

Assassinlerin İstanbul merkezinde bir başka baş karakter Assassin Yusuf ile karşılaşıyorsunuz. Yusuf sizi "Hoş geldin kardeşim" diye karşılıyor. Haliç'ten bahsederken Yusuf, Haliç kelimesini kullanıyor ya da Ezio ile konuşurken araya "hoş, güzel, kesinlikle, evet" gibi Türkçe kelimeler karıştırıyor. Senaryo gereği İstanbul merkez baskın yediğinde Yusuf'u çağırmaya gelen Assassin "Yusuf çabuk buraya gel" demesi insanın hoşuna gidiyor. Yan kesicilik yaparken görülürseniz halk size "Pis herifler, deliler, eşşoğlu eşekler" diyebiliyor.

El-Tair ile başladığınız serüven, Ezio olarak 2 oyun daha devam etti şimdi iki Assassin tek kader sloganıyla devam ediyor...

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi