ARM'den 8-çekirdekli mobil işlemci duyurusu

ARM'den 8-çekirdekli mobil işlemci duyurusu
ARM ihaleyi 8 çekirdeğe çıkardı!!!

Dün sizlere Nvidia'nın 4 çekirdekli işlemcisi Tegra 3'un haberini vermiştik. Bugün ARM Mali-T658'i duyurdu. ARM mobil işlemci sektöründe çok önemli bir yere sahip özellikle düşük enerji tüketimi ARM en önemli özelliği.

Mobil sektörünü gelişmesi ve mobil cihazlardaki çözünürlüğün öneminin artmasıyla birlikte ARM'de yarıştan geri kalmamak için Mali-T658'i duyurdu. Bu duyurulan ilk 8 çekirdekli mobil cihaz işlemcisi, en son ARM işlemcisi Mali-T604'den 4 kat daha iyi grafik performansına sahiptir. 

Nvidia ile hem rakip hem de sınırlı ortaklıkları bulunan ARM, sektördeki yerini korumak istiyor anlaşılan. Pazara Intel ve AMD'nin de girebileceğini düşününce 2013'de pazar liderinin kim olacağı merak konusudur.

Bu işlemciyle amaçlarının; yüksek kaliteli dokunmatik ekran, evrensel bağlantı ve mobil cihaz içerisinde içerik oluşturabilmek ve daha havalı arayüzler olduğunu belirten ARM, 2013 yılında bu işlemciyi pazar satışa sunacağını belirtti. 

ARM bu projenin destekçileri arasında, Fujitsu Semiconductor, LG Electronics, Nufront ve Samsung gibi firmaların olduğunu ve çalışmaların başladığını belirtti.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi