ARM işlemcileri üzerinde çalışan Windows

ARM işlemcileri üzerinde çalışan Windows
ARM tabanlı Windows 2012 de pazarda olacak.

Microsoft'un x86 platformunun yanında mobil cihaz pazarında lider olan ARM işlemcileri üzerinde Windows işletim sistemini çalıştırma istemesi ilk başlarda büyük yankı uyandırmıştı ve halen büyük bir merakla beklenmekte. Bunun en temel sebebi Microsoft'un bu alanda nasıl bir iş çıkarabileceğini düşünesi yatmakta. Eğer gerçekten başarılı bir platform oluşturabilirse tüm mobil pazarı etkileyebilecek gelişmeleri görmek mümkün olabilecek. Tabi bunun aksi bir durumda olabilir. Kendinden beklenmedik bir şekilde başarısız bir platform ortaya koyarsa orta vadede bu Microsoft'un mobil pazarda ciddi biçimde etkisini azaltacaktır.

Microsoft'dan yapılan açıklamaya göre Şubat sonuna doğru geliştiricilere dağıtılacak olan ve ARM üzerinde çalışan Windows işletim sistemli cihazları (muhtemelen tablet) kapatmak zorunda kalmayacağız. Uyku modu ve bekleme modlarında yapılan iyileştirmelerle ARM üzerinde çalışan Windowslar çok düşük enerji tüketim modlarına otomatik olarak geçece ve stand-by konumunda cihazlar haftalarca bekleyebilecek.

Daha önce yazmış olduğumuz tablet ne zaman alınmalı haberimizi tekrar okumanızı tavsiye ediyoruz. Gelecek ile ilgili özellikle mobil dünya daki gelişmeleri analiz etmenize katkısı olacaktır.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi