Apple'ın akıllı pazar payı!

Apple'ın akıllı pazar payı!
Apple'nin akıllı pazar payı!

Apple'nin akıllı pazar payı!

Apple'nin global cep telefonu pazarındaki payı %4,2 olmasına rağmen bu yılın son çeyreğinde cep telefonu pazarından elde edilen toplam işletme kârının %52'sini Apple almış durumda.

2010 yılında Apple'nin kâr payı %47 iken 2011 yılında bu oran %5'lik artış göstererek %52'ye ulaştı. İlginç olan Apple'nin 2010 yılında %5,2 olan cep telefonu pazar payı 2011 yılının son çeyreğine kadar %1 daralma gösterek %4,2'ye geriledi. 

Toplam işletme kârının yarısından fazlasını elinde bulunduran Apple'nin en büyük rakibi Android işletim sistemli Samsung cihazlar. Bu iki dev birlikte pazar kâr payının %81'ni almış durumdalar. Analistler, Apple'nin iPhone 4S modelinin oldukça kuvvetli bir talep göstermesinin yanında iPhone 4 ve 3Gs modellerinin fiyatlarının düşürülmesi ile aralık sonuna kadar yaklaşık 30 milyon daha satış yapacağını öngörmektedirler. 2012 hedefi 104,4 milyon ve 2013 hedefi ise 140,8 milyon Iphone satmak olan Apple şirketi önümüzdeki yıllarda kar oranın %60 seviyelerine çekmeyi hedefliyor.

Peki Apple bunu nasıl yapıyor;

-Piyasaya tek bir modelle adetli giriş yapıyor. Bu sayede dışardan aldığı malzemeleri exclusive olarak ve daha ucuz alabiliyor. Yani kendi kullandığı birleşenleri başka firmaların kullanmasını engelliyor.

-Apple Store gibi büyük bir satış kanalını kullanıyor.

Güzellik ve akıl her zaman bir arda bulunmaz eğer kullandığınız bir Apple ürünü değilse...

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi