Apple'dan Google'a 1 dolar!

Apple'dan Google'a 1 dolar!
Apple'dan, Google ve Motorola'ya garip bir teklif geldi: "Gelin size 1 dolar verelim; bu iş bitsin!"

Apple, Google ve Motorola ikilisine kablosuz patent teknolojisi için iPhone başına belirli bir miktar para ödemeyi kabul ettiğini açıkladı. Ancak Apple için bu rakamın 1 doları geçmemesi gerekiyor.

 

 

Apple, ilgili başvuruyu patent lisanslama davasının başlamasına 1 hafta kala Wisconsin'deki mahkemeye yapmış bulunuyor. Apple, iPhone başına 1 dolarlık oranın "bu tür durumlar için uygun olduğunu" düşünüyor ve davadaki uzmanlar tarafından desteklenecek tek oran olduğunu söylüyor. Şirket, mahkemenin bu oranı birim başına 1 dolardan fazla olarak belirlemesi durumunda, ihlal davalarına yönelme hakkını saklı tuttuğunu söylüyor.

 

 

Apple, cep rakibi ile savaşmak istmediğini, ancak mahkemenin lisans ücretini Motorola'ya ürün gelirinin örneğin yüzde 2.25 seviyesinde ayarlamasına izin vermesi durumunda, davayı devam ettireceğini söylüyor.

 

 

Apple dava belgelerinde şunları da vurguluyor: "Apple'ın beklentisi, tarafların anlaşmaya varmadan önce daha çok müzakere yapılması yönündedir. Apple'ın çapraz lisansının FRAND değeri, Apple'ın varolan lisansının Motorola'nın portföyündeki rolü ve geçmiş satışlara yapılacak muamele gibi." 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi