Apple yıldızı sönüyor mu?

Apple yıldızı sönüyor mu?
Steve Jops ile şaha kalkmış bir at gibi yükselen Apple acaba Steve den sonra ve rekabet ortamının da değişmesi ile pazar payını kaybedecek mi?

Steve Jops ile şaha kalkmış bir at gibi yükselen Apple acaba Steve den sonra ve rekabet ortamının da değişmesi ile pazar payını kaybedecek mi?

Nokia 5110 ile uzun şarj 3210 ile görünmeyen anten 7210 ile internete ilk bağlanan telefon gibi bir çok yenilik ile telefon piyasasının parlayan yıldızı idi.Hatta ilk cep telefonu üretmiş olan ve şimdi google ın yeni markası Motorola bile Nokia ile baş edemez olmuştu. İşletim sisteminde yenilik olmaması başta olmak üzere son dönemlerinde göze batan hiçbir yenilik çıkaramamıştı AR-GE departmanı.Şimdi Microsoft ile el ele Google-Andorid ve Apple-Iphone markalarına karşı bir marka yaratma derdindeler.

Peki aynı şey Apple için olur mu?

Şimdi söylediklerim çok ütopik dursada bilirsinizki tarihte yok olmayan imparatorluk yoktur.1920 li yılların en büyük şirketinin (zamanın IBM,Microsoft u gibi düşünün) Bir telgraf şirketi olması günümüze ulaşamamış olması gibi.
Hala Apple a toz kondurmayanlara söyleyim Türkiyede Garanti bankasının batmayacağına ne kadar inanıyorsanız Lehman Brothers'a da en az o kadar inanıyorlardı.
Hala ütüpik diyenlere Roma,Babil,Osmanlı İmparatorluklarını da hatırlatırım.

Peki neden Apple ın düşüş yaşayacağına inanıyorum.Batacak demiyorum ama düşüşün kaçınılmaz olduğunu savunanlardanım ilk olarak tablet pc pazarında ve akıllı telefon pazarında ki rekabetin artması ve ürün gamının apple oalrak çok geniş olmaması ilk apple dezavantajı gibi duruyor.Hele ki Samsung ve Nokia nın son atakları ile rekabet arttıkça arttı.Yani ilk Iphone çıktığı gibi eşsiz bir ürün değil Iphone, peki ipad, Telekom un bile 24 ay anlaşmalı motorola tablet PC leri HD film oynatıyor.Diğer tablet PC lerde de Andorid kullanarak IOS işletim sistemli ne varsa benzer ürünlere sahip.

Apple daha ne kadar fark yaratabilir? Asıl sorulması gereken budur.Takdir edersiniz ki Amerika Birleşik Devletleri kasasındaki nakitten daha fazla Apple kasasında bulunmaktadır.Yani daha uzun yıllar Apple yeni ürünler çıkarabilir büyük AR-GE yatırımları yapabilir.Hatta düzenli gelirlerinin de önünün kesilmesi mümkün değil.Ama büyük firmaların büyük giderleri vardır ve gün gelir milyar dolar zarar açıklamak basit kalır.

Bu kısa yazıda anlatmak istediğim Apple için karlılığın düştüğü ve rekabetin arttığı günler gelmiştir.Hisse senetlerinin onlarca hatta yüzlerce (ilk kuruluma bakarsanız binlerceye kadar çıkabiliyor) katına çıkmasının in durma noktası yakın hatta "Osmanlı gibi duraksama dönemine girmiştir" denebilir.

Sizden bakış açımı zenginleştirmeniz için yorum bekliyorum.

Techcekirdek'te kalın

sağlıcakla,

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi