Apple, Twitter'a yatırım yapacak!

Apple, Twitter'a yatırım yapacak!
Twitter ile görüşmelerine hız veren Apple'ın sosyal medya devine 10 milyar dolar yatırımda bulunabileceği söyleniyor.

 

Teknoloji firmalarının sosyal ağlara ilgisi yeni değil. Microsoft ve Facebook uzun zamandır oldukça yakın bir ilişki içindeler. Google bu alanda kendi imkanları ile ilerleyerek sosyal açığını Google+ ile kapatmak için uğraşıyor. Apple ise bu diğer örneklerdeki kadar yakın olmasa da, en çok Twitter ile anılıyordu.

 

Apple ile Twitter arasında son aylarda görüşmelerin sürdüğü biliniyordu. New York Times muhabiri Evelyn Rusli ve Nick Bilton'ın haberine göre Apple, Twitter'a stratejik bir yatırımda bulunabilir. Yatırımın 10 milyar doları bulabileceği sanılıyor.

 

Sosyal medyayla ilgili pek bir çalışması olmayan, hatta bir ara Ping ile bir şeyler denemeye çalışan Apple'ın daha önce Facebook'la da kırılgan ilişkileri oldu. Öte yandan Twitter ile Apple arasındaki ilişkiler hep yakın ve iyi gitmiş durumda. Hatta Apple'ın iOS'ta entegrasyonu ilk olarak Twitter'la yapması bile bunun bir işareti kabul edilebilir. Twitter CEO'su Dick Costolo da daha önceki bir röportajında Apple'ın harika bir partner olduğunu dile getirmişti.

 

Bu sırada Apple zamanında Facebook ile Ping nedeniyle sorunlar yaşamış olsa da, 900 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip sosyal ağı da hayatından çıkartmış değil. Ama söz konusu Twitter yatırımı gerçekleşir ve Apple mikro blog sitesi ile daha da yakın hareket etmeye başlarsa işler değişebilir. Çünkü böyle bir durumda Apple artık, Facebook ve Twitter arasında artan gerilimde tarafını seçmek zorunda kalacak ve bu da Apple – Facebook işbirliklerine mutlaka belli seviyede etki edecektir.

 

Ayrıca Apple'ın Twitter'a yatırım yapmayı seçmesinde önemli bir ayrıntı var. Bu ayrıntı Apple ile mücadele eden Google ve Facebook'un aksine, Twitter'ın Apple'a karşı rekabet etme gibi bir amacı olmamasıdır.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi