Apple tablet pazarında liderliğini sürdürüyor

Apple tablet pazarında liderliğini sürdürüyor
Açıklanan son satış rakamları, tablet dünyasındaki rekabette Apple'ın önde gittiğini ortaya çıkardı.

Teknoloji devi Apple, dünya çapında tablet pazarının lideri olmayı sürdürüyor. Hatta bu liderlik, ezici bir üstünlüğü de kanıtlıyor. Zira iPad, en yakınındaki rakibine neredeyse 10 milyon adet fark atmış durumda.

 

Açıklanan son veriler, iPad'in giderek güçlenen rakiplerine rağmen yüzde 68'lik pazar payı ile tablet pazarına hükmettiğini ortaya çıkardı.

 

IDC'nin verilerine göre Apple, yeni iPad'in de etkisiyle yılın ikinci çeyreğinde 17 milyon iPad sevketti. Bu rakam, yılın ilk çeyreğinde 11.8 milyon idi. Samsung ise ikinci çeyrekte 2.4 milyon tablet sevketmeyi başardı ve tabletlerde Apple'ın en yakın rakibi konumunda. Samsung'un tablet sevkiyatı düşük gibi görünse de önceki seneye göre satışlarında yüzde 117.6 artış kaydetmeyi başarmış.

 

Mobile Connected Devices araştırma direktörü Tom Mainelli, yeni iPad'in geçen senenin sonundaki sevkiyat rekorunu bile kırdığını söylüyor. Dünya çapındaki tablet satışlarında 2012'nin ikinci çeyreğinde tüm markaların 25 milyon tablet sattığı tahmin ediliyor. Bu rakam, 2012'nin ilk çeyreğinde 18.7 milyon, 2011'in ikinci çeyreğinde ise 15 milyon idi.

 

Önümüzdeki günlerde ise, tablet dünyasının daha hareketleneceğini görebiliyoruz. Zira Samsung ve Apple arasında süren patent davalarının sonuçları merak konusu. Öte yandan kısa süre sonra Windows 8 işletim sistemine sahip tabletleri de görmeye başlayacağız. Bu da kullanıcıların tercihleri için önemli bir adım olarak görülebilir.

 

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi