Apple Siri'ye Yeni Rakip LG Quick Voice

Apple Siri'ye Yeni Rakip LG Quick Voice
LG, Quick Voice'i tanıttı.

İlk olarak Apple firması tarafından pazara sunulan ve kullanılmaya başlanılan Siri Kişisel Asistan sistemine karşı rakip firmaların atakları da sıklaşmaya başladı. Samsung ve HTC firmalarının kendi sistemlerini kurmalarının sonrasında LG firması da Q Voice adını verdiği sistemi tanıttı.

 

Q Voice temel olarak Korece konuşan kullanıcılar için standart sesle kontrol işlevler sunuyor. Bu servis internetten arama yapma, randevu ayarlama, e-posta, alarm ve takvimin de aralarında bulunduğu 11 varsayılan Android uygulamasına entegre edilmiş durumda. LG’nin belirttiğine göre gelecek yılın ilk yarısında İngilizce destekli versiyonun çıkışı planlanıyor.

 

LG'nin sisteminin diğer sistemlerden biraz farklı çalıştığını da belirtelim. Siri ve S Voice gibi kişisel asistanlar, soruların yanıtlarını belli kelimeleri veritabanında aratarak bulurken Q Voice, belli ihtimalleri değerlendirerek en iyi cevabı bulmaya çalışıyor. Yani sorduğunuz soru bir süre değerlendirmeye alınıyor denebilir.

 

Q Voice Google’ın ses tanıma yazılımını kullanıyor. Cümlelerin işlenmesi ve anlam kazandırılması ise LG’nin kendisine ait olan Wernicke motoru tarafından sağlanıyor. 5 inç’lik Optimus Vu cihazında çalışan Q Voice yazılımının bu ay sonunda Optimus LTE II cihazına da yazılım güncellemesiyle birlikte gelmesi bekleniyor. Şirket bu servisin gelecekteki tüm akıllı telefonlara entegre edileceğinin işaretini de verdi.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi