Apple iPhone Siri Nedir? Ne işe yarar?

Apple iPhone Siri Nedir? Ne işe yarar?
Apple Siri'yi iPhone 4S'te hayata geçirdi.

iPhone Siri sayesinde size inanılmaz kolaylıklar sunacak.

Siri aslında bir yapay zeka uygulamasıdır. Teknik konulara girmeden şu an çalışan ingilizce, fransızca ve almanca uygulamanın yapabildiklerinden bir kaç örnek vermek istiyorum.

Sesli komutla telefonunuza yaptırabileceğiniz herşeyin telefonunuz tarafından yorumlandığını düşünün.

Mesala siz Siri ye "Pizza yemek istiyorum" dediğinizde o sizin için size o an bulunduğunuz yerdeki en yakın pizza yiyebileceğiniz yerleri bulup gösteriyor, nasıl gidebileceğinizi tarif ediyor ve sesli olarak bunu size söyleyebiliyor.

Yapay zeka kısmının nasıl çalıştığını anlatabilmek için şöyle bir örnek vermek istiyorum.

Siri'ye "Bayramda hava nasıl oalcak?" diyorsunuz. Eğer takvimizde Bayram işaretlenmiş ise hemen oradan bayramın hangi tarihlerde olduğuna bakıp o tarihlerdeki hava durumu bilgilerini interneten bulup size gösterebiliyor ve okuyabiliyor.

Size bir Kısa mesaj geldiğinde gelen mesajın kimden olduğunu söyleyip size mesajı okuyor ve siz telefona hiç dokunmadan cevapla komutu verip sonra mesajınızı söyleyebiliyorsunuz ve o sizin için SMS i atıyor :)

Bir arkadaşınıza mail atarken "Seninle bu hafta salı günü 18:00'de görüşürüz" gibi bir cümle yazdığınızda bunu Siri bir toplantı olarak Hatırlatma mesajlarınıza kendisi ekliyor. (:

Geliştirilmekte olan bu uygulama ile Apple adnroidin şimdilik hayal bile edemediklerini gerçekletirmiş durumda :)

Videoda daha açıklayıcı örnekler var. Kısa bir süre sonra bu konuyla ilgili uzun bir incelemeyi sitemizde bulabirlirsiniz.

Nida BULUTCU
[email protected]

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi