Apple ''iPhone 5''i tanıttı!

Apple ''iPhone 5''i tanıttı!
Apple, San Francisco kentinde düzenlediği toplantıda merakla beklenen yeni iPhone modelini tanıttı.

iPhone 5 olarak isimlendirilen cihazın aylardır internette boy gösteren donanım parçalarını doğruladığını görüyoruz. Butonların konumunda bir değişiklik yapılmamış, kasa cam ve alüminyumdan imal edilmiş.

 

Tanıtımı Phil Schiller tarafından gerçekleştirilen iPhone 5, 112 gram ve 7.6mm ile firmanın önceki nesil telefonu iPhone 4S'ten %18 daha ince ve %20 daha hafif. 4 inç 16:9 en-boy oranına sahip 1136 x 640 piksellik Retina ekranı, son iki halefindeki 326ppi piksel yoğunluk değerini koruyor. %44 daha canlı renkler sunan bu ekran, dokunmatik sensörlerini yapısında ihtiva ettiği için %30 daha ince üretilebilmiş. Böylece daha az parlama yaparak her türlü ortamda görünebilirliği arttırmış olacak.

 

GPRS, EDGE, EV-DO, HSPA, HDPA+, DC-HSDPA ve LTE iletişim teknolojilerine destek sunan cihazın içerisinde ses ve veri aktarımı için tek bir çip ve tek radyo çipi bulunuyor. Ayrıca dinamik anteni sayesinde farklı ağlar arasında geçiş yapmak mümkün. Amerika, Avrupa, Asya, Avustralya ve Kanada'daki 4G LTE hizmeti sunan operatörlere ve bununla birlikte diğer birçok operatör için çift taşıyıcı HSPA+ desteği ile 42Mbps mobil internet hızı desteklenecek. Kablosuz olarak 802.11a/b/g/n protokolleri sıralanıyor. 802.11n için 2.4GHz ve 5GHz ile 150Mbps'ye kadar çıkılabilecek. HD ses desteği de sunan iPhone 5'in bu özelliğinden ilk olarak 20 operatör ile yararlanılabilecek. Sonrasında diğer taşıyıcılara da yayılması muhtemel.

 

Yeni telefonlarının birçok yönden yenilendiğine dikkat çeken Schiller, yeni A6 çipsetini de katılımcıların beğenisine sundu. A5'ten iki kat daha hızlı ve grafik performansı anlamında iki kat daha iyi olan A6, önceki çipten %22 daha küçük geliştirilmiş. İnternet sayfalarının yüklenmesi, fotoğraf görüntüleme ve daha birçok konuda önemli performans artışları göze çarpıyor. Yonganın iki yeni nesil ARM Cortex-A15 işlemci içerdiği tahmin ediliyor. Cihaz incelmiş ve çok daha güçlü bir çipsetle donatılmış olsa da 8 saat 3G ile konuşma, 8 saat 4G LTE, 10 saat Wi-Fi ile internette sörf yapabilme, 10 saat video izleme, 40 müzik dinleme imkanı tanıyor, 225 saat bekleme süresi sunuyor. 

 

iPhone 4S'in arkadan aydınlatmalı, f/2.4 diyafram aralıklı, 8MP'lik beş katmanlı kamera sensörünün %25 inceltilmiş bir versiyonunu taşıyan iPhone 5, 28MP'lik panorama görüntü kaydı yapabilecek. Kamera, kullanılan safir kristal sayesinde dış etkenlere karşı oldukça dayanıklı olup kolayca çizilmeyecek. A6'daki yeni resim çipi sayesinde düşük ışıkta daha iyi performans sağlayacak ve iPhone 4S'ten %40 daha hızlı fotoğraf kaydı gerçekleştirebilecek. HTC One serisinde gördüğümüz video çekerken fotoğraf kaydetme özelliği iPhone 5'te de mevcut olacak, stabilizasyondaki iyileştirmeler sayesinde daha iyi görüntüler elde edilebilecek, on kişiye kadar yüz tanıma özelliği genişletilebilecek.

 

Öndeki arkadan aydınlatmalı 1.2MP'lik FaceTime HD kamerası, 1080p video kaydedip iOS 6 sayesinde 3G üzerinden de görüntülü görüşmeyi destekleyecek. Çoklu medya konusunda yapılan iyileştirmeler kamerayla sınırlı değil. 5 mıknatısın kullanıldığı yeni hoparlör, kalite ve ses seviyesi konusunda belirgin bir artışın yanı sıra %22 daha az yer kaplayarak yeni telefonun kompakt yapısının oluşturulmasında önemli bir yer ediniyor. Mikrofon sayısının ön, arka ve altta olmak üzere üçe çıkarıldığını ekleyelim.

 

2003'ten beri iPod, iPhone ve iPad gibi cihazlarında yer verdiği 30 pinli bağlantı portuna iPhone 5 ile veda ediyor. "Lightning" adlı yeni port, %80 daha küçük, daha dayanıklı ve her iki tarafıyla da kullanılabiliyor. Birçok aksesuar üreticisinin üzerinde çalıştığı yeni portun mevcut olduğu bir cihaza eski 30 pinlik portu bağlamak istediğinizde Apple'ın önümüzdeki günlerde piyasaya süreceği 29$'lık dönüştürücüyü edinmeniz gerekecek.

 

iPhone 5'in diğer özellikleri arasında; 123.8mm uzunluk, 58.6mm genişlik, Blueooth 4.0, GPS, GLONASS, 200 yeni özellikle gelen iOS 6 işletim sistemi versiyonu ve nanoSIM bulunuyor. Maalesef cihaz microSIM'ler ile uyumlu değil. Hattınızı altıncı nesil iPhone'a takabilmek için operatörünüzden nanoSIM isimli küçültülmüş tasarımıyla yeni bir kart almalısınız.

 

iPhone 5, 16/32/64GB dahili hafıza, renk olarak beyaz ve siyah seçenekleriyle gelecek. Beyaz rengin arka kısmındaki alüminyum bölümler gri iken, siyah modeldeki alüminyum barut renginde olacak. 14 Eylül'de ön sipariş alımına başlayacak olan Apple, 21 Eylül'de Amerika, İngiltere, Kanada, Fransa gibi ülkelerde satışa başlayacak. Yıl sonuna kadar 100 ülkede 240 operatörü kapsayan bir satış ağı kurulması planlanıyor. 28 Eylül'de 22 ülkeye daha giriş yapacak olan yeni iPhone, Türkiye'ye 28 Eylül'den sonraki haftalarda dağıtılmaya başlayacak.

 

Operatörler aracılığıyla kontratlı olarak satılacak iPhone 5'in 16, 32 ve 64GB'lık versiyonları için sırasıyla 199$, 299$ ve 399$ ödenecek. 128GB'lık bir hafıza seçeneğinden bahsedilmezken fiyatlandırma konusunda yerini iPhone 5'e devreden iPhone 4S'in 16GB versiyonu 99$ ve kontratla satılacak. iPhone 4 ise; ücretsiz olan iPhone 3GS'i yerini alacak.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi