Apple cephesi coştu!

Apple cephesi coştu!
Samsung'dan 1 milyar dolar tazminat kazanan Apple piyasa değerini 15 milyar dolar artırırken, Samsung 12 milyar dolar eridi.

Apple'ın hisseleri  yüzde 2.3 değer kazanarak 678.70 dolara tırmandı, böylece şirketin piyasa değeri 15 milyar dolar daha arttı. Apple ile yaşadığı patent anlaşmazlıkları için ABD'de açılan bir davayı kaybeden Samsung Electronic'in piyasa değeri bu sabah yüzde 7.5, 12 milyar dolar azaldı. Samsung hisselerinin bugün yaşadığı düşüş, son 4 yılın en büyüğü oldu.

 

ABD'de bir yıldır süren fikri mülkiyet davasında karar Apple lehine sonuçlanmış ve yazılım ve tasarım alanındaki patent haklarının ihlal ettiğine karar verilen Samsung rakibine 1 milyar dolar ödemeye mahkum edilmişti. 

 

Güney Koreli Samsung kendi ülkesindeki davadan da yara almıştı. Apple'ın mobil veri transferi teknolojilerinde Samsung'a ait iki patenti ihlal ettiğine, Samsung'un ise dokunmatik ekran teknolojilerinden birini taklit ettiğine karar veren mahkeme Apple'ı Samsung'a 35 bin dolar, Güney Koreli şirketi ise Apple'a 20 bin dolar ödemeye mahkum etmişti. Öte yandan her iki devin de bazı ürünlerinin ülkede satışı durduruldu.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi