Android uygulamalarında virus tehlikesi!

Android uygulamalarında virus tehlikesi!
Açık kaynaklı işletim sistemi olan Android'de zararlı uygulamalar rahatlıkla yazılabiliyor.

Büyümeye inanılmaz hızlarla devam eden Android‘in önündeki en büyük engel olan güvenlik sorunu Android kullanıcılarını tehlikeye sürüklüyor. Google‘ın en başta Google Play’a yüklenen uygulamaları denetlememesi sonucunda ortaya çıkan güvenlik açığı nedeniyle bazı uygulama geliştiricileri zararlı yazılımlarını çok rahat piyasaya sürebiliyor.

Trend Micro'nun uyarısına göre, Android ekosistemi zararlı yazılımlar ve uygulamalar için bir cennet haline geliyor. Tokyo kökenli güvenlik firmasının yaptığı açıklamaya göre yılın ikinci çeyreğinde Android tabanlı cihazlarda bulunan zararlıların sayısı, yılın ilk çeyreğindekinin dört katını geçmiş durumda.

Trend Micro'nun sağladığı verilere göre, yılın ikinci çeyreğinde Android'de 25.500 zararlı örneği bulundu, buna karşın 2012'nin ilk çeyreğinde sadece 6.000 zararlı vardı. Bu sayı, firmanın ilk tahmini olan 11.000'den çok daha fazla.

Trend Micro'ya göre, Google'un Android ekosistemi için güvenilir bir koruma sistemi olarak sunduğu Bouncer, oldukça etkisiz. Trend Micro'dan Rik Ferguson, Android zararlılarının gelişiminin mobil platformda olan suç eyilimini gösterdiğini belirtti. Japon firma, mobil internetin siber-suçlulara kötü amaçlarını gerçekleştirmek için yeni yollar sunduğunu belirterek, kullanıcıların uygulama indirip yüklerken dikkatli olması gerektiğini söyledi ve antimalware uygulamalarının yüklenmesinin gerekliliğini savundu.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi