Android mobil uygulama yapma

Android mobil uygulama yapma
Android akıllı cihazlara mobil uyglama nasıl yapılır?

Mobil uygulama yapma günümüz yazılımcılar için en popüler konulardan biri. Mobil uygulama geliştirmek için ise farklı mobil platormların farklı geliştirme uygulamaları mevcut. Bu yazımızda her ne kadar android üzerinde yoğunlaşacaksakta diğer platformlar hakkında bir kaç bilgiyi de sizinle paylaşacağız.

iOS platformu için uygulama geliştirecek yazılımcılar biraz esneklik açısından dezavantaja sahipler. Esneklikten kastımız ios için uygulama geliştirecek yazılımcılar mutlaka Apple platformunu kullanmaları gerekmekte. Yani bir Windows makine üzerinde iOS platformuna (iPhone ve iPad gibi cihazlara) uygulama geliştirmeniz mümkün değil. Zaten Apple ın iOS için uygulama geliştiricilere sunduğu yol haritasında da bu açıkça görünmekte. Bu ilk zorunluluğu geçebiliyorsanız eğer gerisi internetten inreceğiniz döküman ve geliştirici platformunu kurmaya kalıyor. Kod yazmak için Xcode kullanılıyor ve iOS SDK ( Uygulama geliştirme kiti) kurulumunlarını yaptıktan sonra iOS için kod yazmaya hazır hale geliyorsunuz.

Windows Phone platformu için ise Microsoft bir den fazla programlama dilini ve bir den fazla da platformu destekliyor. Diğer platformlara göre Windows Phone için uygulama geliştirmek daha fazla seçeneğe ve esnekliğe sahip. Platform olarak da Windows işletim sistemi ve Visual Studio geliştirme platformu kullanılmakta. Programlama dili olarak da Visual C# tavsiye edilmek fakat diğer diller F# , Visaul Basic.NET gibi programlama dillerinide kullanarak Windows Phone için uygulama geliştirebilirsiniz. 

Gelelim Android platformuna. Burda da Windows Phone yakın bir esneklik sunulmakta. Bir kaç farklı geliştirme platformu kullanabiliyorsunuz fakat dil olarak tek dil yani java'yı kullanmak zorundasınız. Her ne kadar Visual Studio üzerinde geliştirilen bazı eklentiler ile Xamarin gibi C# gibi dilleri kullanarak da android üzerinde mobil uygalama geliştirme imkanı olsa da tavsiyemiz Google tarafından desteklenen uygulama geliştirme araçlarını kullanmanız.

Android için Google desteklediği iki seçenek mevcut ve herhangi birini kullanarak sorunsuzca uygulama geliştirebilir ve internetten bir çok kaynak bulabilirsiniz.

Geliştirici platformlarından biri Eclipse. Eclipse kendi sitesinden indirebilirsiniz fakat android geliştirici aracını üzerine kurmanız gerekmekte. Ya da ikinci seçenek olarak Google'ın resmi olarak desteğini verdiği Android Studio'u indirerek de android akıllı telefonlar, saatler, giyilebilir cihazlar, televizyonlar ve daha bir çok android yüklü cihaz için uygulama geliştirmeye başlayabilirsiniz. Android Studio'yu indirdiğiniz de beraberinde Android SDK da iniyor. Tek yapmanız gereken hangi android sürümleri üzerinde uygulama geliştirecekseniz o sürümlerinde dökümanlarını ve virtaul imajlarını indirmeniz olacaktır. Virtaul imajlar sizin yazdığınız uygulamayı emülatör üzerinde test etmeniz için gereklidir.

Android Studio'u açtığınız da aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılacaksınız. Bu ekranda Android Studio nun ayarlarını yeni uygulama için proje dosyası oluşturma, var olan proje dosyasını Android Stuido içine import etme gibi seçenekler mevcut. 

Yeni bir proje oluşturma aşamalarını ise aşağıdaki adım adım göreceksiniz.

İlk adımda projemizin ismini ve bilgisayarımızda nereye kayıtlı olacağını seçiyoruz. Bur da dikkat etmeniz gereken şey daha sonraki projeleriniz ile package name in kesinlikle aynı olmaması gerekiyor. Package name unique bir isim olması gerekmektedir.

Bu adımda uygulamanızın hedef olarak hangi cihaz ve hangi API seviyesinde çalışacağını ayarlmanız gerekiyor. İşaretli alanları seçerek uygulamanızın sadece akıllı telefonlar değil aynı zamanda televizyon, saat ve google glass gibi cihazlar üzerinde çalışmasını da sağlayabilirsiniz.

Bu adım daha çok uygulamanızın nasıl bir yapıya sahip olacağını seçeceğiniz ekran.

Bu adımda uygulamazızın title , main activity name gibi ayarların yapıyorsunuz. Bu ayarları da yaptıktan sonra Finish e bastığınız da Android Studi açılacaktır ve uygulamanızı geliştirmeniz için kod yazacabileceğiniz ve uygulamnızın arayüzünü tasarlayabileceğinz bir ekran karşınıza çıkacaktır.

Aşağıdaki ekran Android Studio nun ana ekranıdır. Burdan hem kdo yazacağınız java class lara hemde uygulama tasarımını yapacağınız resource file lara ulaşabilieceksiniz.

 

Bir sonraki yazımızda daha detaylı olarak Android Studio hakkında size bilgiler vermeye devam etmeyi planlamaktayız. Örnek bir kaç proje ve uygulama üzerinde kullanılan textview, radiobutton ve ya progress bar gibi nesnelerin kullanımına da değinmeye çalışacağız.

 

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi