Android Fatih!

Android Fatih!
Eğitimde devrim yaratacak Fatih Projesi'nde Android işletim sistemi kullanılacak. Her ilde 3 okul için yapılacak ihaleyle toplam 49 bin adet tablet satın alınacak.

Eğitimde fırsat eşitliği sağlamak ve okullardaki mevcut teknolojiyi iyileştirmek amacıyla başlatılan Fatih Projesi'nde hangi işletim sisteminin kullanılacağı belli oldu. Okullarda öğrenci ve öğretmenlerin kullanacağı tabletlerin işletim sistemi Google Android olacak. Her ilde 3 okul için yapılacak ihalede 49 bin adet Androidli tablet alınacak.

 

 

DEVLER YOK 


Android işletim sisteminin kullanılacağı tabletlerde çift ve dört çekirdekli mikro işlemcilerin kullanılacağının açıklanmasıyla Apple, Microsoft ve Intel gibi devler ihale dışında kaldı. Projede açık yazılım platformu olarak Android'in belirlenmesinin ardından ikinci genişletilmiş pilot proje ihalesine 7 firma teklif verdi. İkinci pilot projeyle birlikte her ilde en az 3 okulda kullanılacak tabletlerin seçimi, kurulumu ve eğitimi verilecek.

 

 

49 BİN ADET TABLET 

 

İkinci pilot projeyi alan firma, tüm yazılım, eğitim, sistemin kurulumu ve işleyişten sorumlu olacak. 49 bin adetlik yeni pilot proje ihalesi sonrasında güvenlik, içerik, yazılım gibi tabletin can alıcı unsurları belirlenmiş olacak. İhalede eğitim içeriği ve yazılım altyapısı konusunda da çalışmalar devam ediyor. Kasım ayı boyunca projenin yazılım altyapısıyla ilgili çalıştaylar düzenlenecek. Proje kapsamında başta Milli Eğitim olmak üzere 5 bakanlık, TÜBİTAK, Hazine Müsteşarlığı ve Başbakanlık Yatırım Ajansı koordineli olarak çalışıyor.

 

 

İLK YIL 7 BİN OKUL KULLANACAK


Fatih Projesi kapsamındaki okullarda kullanılmak üzere sınıf içi, okul içi ve merkezi etkileşimli yazılımlarla altyapı kurulacak. Sistemin ilk yıl toplam 7 bin okulda kullanılması planlanıyor. Etkileşimli sınıflarda akıllı tahtanın yanı sıra bir öğretmen ve öğrenci tabletleri bulunacak. Tahta ve tabletin etkileşimli çalışma senaryoları da hayata geçirilecek. Öğretmenlerin ve öğrencilerin ödev, çalışma kağıdı ve ders notu alışverişi de bu etkileşimli yazılım sayesinde gerçekleştirilecek.

 

 

UYGULAMA MAĞAZASI İÇERİĞİ ARTIRACAK


Google Android, açık mimariye sahip uygulama platformu nedeniyle tercih ediliyor. Google Android Play adı verilen mağazada, mobil cihazlar için 600 bin adetten fazla uygulama yer alıyor. Bunların bir bölümü, tabletler için de kullanılıyor. Eğitim içeriği ve kitaplar da uygulama mağazası sayesinde tabletlere indirilebilecek. Böylece içerik zenginleşecek.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi