Akıllı telefonlarımızdaki kişisel bilgilerimiz kaydediliyormu?

Akıllı telefonlarımızdaki kişisel bilgilerimiz kaydediliyormu?

Bilgimiz ve iznimiz olmadan akıllı telefonlarımızın, yaptığımız her işlemi kaydetmesi hiç de iyi bir durum değildir. Dikkatinizi çekmiştir telefonunuz bir hata verdiğinde hata raporunu gönderme seçenekleri çıkar karşımıza, bu gibi durumlarda kullandığımız cihaz ne gibi verileri göndermektedir acaba?

Bir kaç gündür geliştirdiği uygulama üzerinde bir sürü suçlamalara maruz kalan Carrier IQ firması (mobil cihazların kullanımlarının analizini yapabilmek için cihazlar üzerinden otomatik olarak veri toplayan yazılımı geliştiren firmadır) bir basın açıklaması yapmak zorun kendini hissetti. Açıklamada hiç bir şekilde uygulamanın yüklü olduğu cihazlar üzerinde kişisel verilerin depolanmadığı vurgulandı.

Uygulama işletim sistemlerine entegre olarak gelmiyor ancak GSM şirketleri ya da cihaz geliştiren şirketler cihazlar üzerine bu uygulamayı entegre edebiliyor. iOS 3,4 ve 5 versiyonunda uygulamanın işletim sistemine entegre olduğuna dair bazı izler bulundu zaten şirkette iOS 5 den sonra Carrier IQ uygulamasına izin vermeyeceklerini duyurdu. Diğer cihazlardan Google ın Nexus serisi cihazlarda uygulamanın izini rastlanmadı fakat diğer şirketlerin ürettiği android işletim sistemlerini kullanan cihazlar hakkında kesin bir bilgi yok. 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi