Akıllı telefonlarda güvenlik sorunu!

Akıllı telefonlarda güvenlik sorunu!
Akıllı telefonlarınızın kötü amaçlı yazılımlara karşı güvenliği ne düzeyde?

Tehditler, saldırılar, çökertmeler uzun süredir bilgisayarlar ile ilişkili olsada son zamanlarda akıllı telefonlar ve tabletler için de bir sorun oluşturmaya başladı. Peki, var olan bu mobil tehditler ne kadar riskli?
Akıllı telefonların popülerliğinin artması ile bunlara karşı tehditlerde çıkmaya başladı. Uzmanlara göre 2013 yılında mobil tarama PC taramayı geçecek. İnsanların bilgisayarlarda yaptığı çoğu şeyi artık akıllı cihazlarında da yapmaya başlaması tehditlere karşı yeni ve büyük bir veritabanı ortaya çıkarıyor. Özellikle yüzbinlerce kötü amaçlı URL ve uygulama mobil cihazları tehdit ediyor.
Mobil uygulamaların çok popüler olması bu cihazların satın alınmasının en büyük nedeni. Saldırganların kullanıcıların ilgisini çekebilecek uygulamaları ücretsiz olarak indirebilme imkanı sunması mobil tehditlerin cihazlarımıza girmesini kolaylaştırıyor.
Bugün en hızlı büyüyen mobil platform olan Android çok açık bir platform. Herkes bir uygulama geliştirmek istiyor ve bunu Android Market üzerinden sürüyor. Kullanıcılar ise kendilerine karşı yapılan saldırıların farkında olmadan zararlı uygulamaları cihazlarına yüklüyor. Amerikan telekom şirketi Juniper Netwoks'un yapmış olduğu bir araştırmaya göre Temmuz ayından bu yana mobil cihazları tehdit eden virüslerin yaklaşık %500 oranında arttığı belirtiliyor. Bu saldırıların yarısından çoğu mobil cihaz kullanıcılarının kişisel bilgilerini çalmak üzere hazırlanan casus yazılımlar olduğu belirtiliyor. Saldırılar özellikle Android işletim sistemli cihazlara yapılıyor.
Neden Android işletim sistemli cihazlarda bu daha çok yaşanıyor? Hem Google'ın hem de Apple'ın uygulamaların market üzerinden yayınlanabilmesi için bazı politikalar var. Google, geliştirici olmak için öncelikle 25 dolar gibi bir ücret alıyor ve uygulama yazıldıktan sonra markete yükleme işlemi gerçekleşiyor. Google malware, spam tarzı bir uygulama olmaması için elbette inceleme yapıyor ve gerekli görürse başvuru reddedilebiliyor. Ya da geliştiriciden bazı değişiklikler yapılması isteniyor. Apple'da da buna benzer bir uygulama var fakat kurallar daha katı. Android'in Apple'dan en temel farkı Jailbreak yapmadan Android platformuna dışarıdan bulduğun, marketten yüklemek zorunda olmadan uygulama yükleyebiliyor olman. Ve bu telefonunun garantisine vs. herhangi bir etkide bulunmuyor. Yani Android kullanıcıları yükleme yaptığı kaynağı iyi seçmesi gerekiyor. Google Android Market dışındaki sitelerden indirilen uygulamalar can sıkıcı olabiliyor ve kişisel bilgilerin el değiştirmesi vs. sonuçları ortaya çıkıyor. Mobil cihazlar akıllı kullanılırsa çok güvenli ama acemice kullanılırsa tam bir baş belası.
Kullanımı gittikçe artan ve yaygınlaşan mobil ortamları kullanımının hayatımıza daha çok  etkinleşip ve bu ortamlarda iş ve işlemlerin daha çok yapılması kaçınılmaz bir gerçek. Bu ortamlarda karşılaşılabilecek tehdit ve tehlikeler ile oluşabilecek güvenlik açıklarının giderilmesinde kullanıcıların sorumluluğunun her zaman farkında olmaları daha güvenli ortamlarda işlemlerini gerçekleştirmesine ve haberleşmesine olanak sağlayacaktır. 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi