Akıllı telefon sektöründe lider kim?

Akıllı telefon sektöründe lider kim?
Android, market payında %60’la başı çekerken, BlackBerry %6’ya geriledi. Ayrıntılı tüm istatistikleri yazıda bulabilirsiniz.

International Data Corporation(IDC), yayınladığı yeni istatistiklerle akıllı telefon marketindeki dengeleri göz önüne serdi. Sonuç BlackBerry üretici firması Research in Motion(RIM) için pek iç açıcı değil, aynı şeyler Windows Phone için de geçerli. Microsoft piyasaya %2.2 gibi bir pay ile tutunmaya çalışırken, BlackBerry de geçen sene %13.6 olan pazar payını bu sene %6.4’e düşürmüş durumda. Bunun sebebi sadece, akıllı telefon piyasasının BlackBerry’den daha hızlı gelişmesi değil, satışları da gittikçe düşüyor.


istatistik_tech


Dünya genelinde akıllı telefon pazar payları (2011’in ilk çeyreğiyle kıyaslandığında) 2012’nin ilk üç ayında ise şöyle değişti:

  • Android - %59 pazar payı, 89.9 milyon ünite gönderim (%145 büyüme)
  • iOS (iPhone) - %23 pazar payı, 35.1 milyon ünite gönderim (%88.7 büyüme)
  • Symbian - %6.8 pazar payı, 10.4 milyon ünite gönderim (%60.6 düşüş)
  • BlackBerry - %6.4 pazar payı, 9.7 milyon ünite gönderim (%29.7 düşüş)
  • Linux - %2.3 pazar payı, 3.5 milyon ünite gönderim (%9.4 büyüme)
  • Windows Phone/Mobile - %2.2 pazar payı, 3.3 milyon ünite gönderim (%26.9 büyüme)

Bu rakamlar piyasa araştırma şirketleri tarafından hesaplanmış olsa da, gerçek değerlere çok yakın. Ne yazık ki; BlackBerry, kullanıcılarına kanamanın büyük olduğunun alarmını veriyor, aynen Symbian’da olduğu gibi. Hatırlarsınız Nokia, Symbian işletim sisteminin öldüğünü resmen doğrulamıştı.

Ümit ediyoruz BlackBerry 10, bu trendi değiştirir ve RIM’deki kanamayı durdurur.

Öte yandan Android’deki gelişim çok çarpıcı. Bunun bir kısmı Samsung sayesinde; şirket ilk çeyrekte Android cihaz satımının %45’ini karşıladı.

Kısa bir süre önce Android'in market payı %50 idi. Bir işletim sistemi firmasının böyle kalabalık bir markette bu hızla büyümesi muhteşem bir şey.

IDC analizcisi Ramon Llamas şunları söyledi: “Android ile iOS arasındaki rekabet birbirlerine yetişme çabası içinde olunca marketin büyümesini daha da hızlandırıyor. Bu özellik ilk kez bu iki şirket arasında gelişen bir şey değil. Ama akıllı telefonları anlaşılır ve sorunsuz yaptıkları için hızlıca büyük kitlelere hitap eder oldular.”

Apple’ın büyümesi de kayda değer ölçüde, özellikle iPhone 4S ile gelen satışlar muhteşem. Konsept çıkan haberlere bakılacak olursa iPhone 5, bu piyasayı baya sarsacak; her zaman olduğu gibi.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi