AB ve ABD'den CyberSecurity Testi

AB ve ABD'den CyberSecurity Testi
3 Kasım'da bir araya gelen Avrupa Birliği ve ABD yetkilileri bilgisayar sistemlerine gelen saldırıları önlemek için bir tatbikat düzenledi.

3 Kasım'da bir araya gelen Avrupa Birliği ve ABD yetkilileri bilgisayar sistemlerine gelen saldırıları önlemek için bir tatbikat düzenledi.

Ulusal altyapının zayıflıkları ve farklı ülkelerde bilgisayar sistemlerine yapılan saldırılarda güvenlik uzmanlarının saldırı durumunda nasıl harekete geçtiğini ve çözüm yollarını tartışmak amacıyla, 100'den fazla ülkeden, 27 Avrupa Birliği üye ülkesinden ve ABD'nin yurt güvenliği bölümünden muhattabları ve IT güvenlik uzmanları Brüksel'de toplandı. Bir araya gelen uzmanlar ve yetkililer ile siber casusluk ve altyapı saldırısıda dahil olmak üzere kriz senaryoları simüle edildi.

Uluslararası internet tehditleri giderek artan ve önemli problemler oluşturan bir durum haline gelmiştir. 2007 yılında Estonya'da başlayan bir bilgisayar saldırısı etkisini büyütmüş ve birçok ülkenin ulusal altyapısını bozmuştur. Stuxnet olarak bilinen bir bilgisayar virüsü geçen yıl İran'ın nükleer tesislerinde bir kesintiye neden olmuştur. 

Bir Amerikan karşı-istihbarat ajansı ABD devlet kurumları, işletmeler ve araştırma kuruluşlarının bilgisayarlarından milyarlarca dolar değerindeki fikirlerin ve projelerin çalınmak istendiği açıkladı. 

Bu yılın başlarında ABD bilgisayar ağlarına gelen ciddi internet tehditlerine karşı askeri savunma sistemini güçlendirmiştir. Birçok ülkede kendi ulusal siber savunma personelini iki katına çıkarmıştır. Fransa ve İngiltere'nin BT savunmasına 650 milyon Euro ek finansman ayırması ulusal internet güvenliğinin ne kadar önemli olduğununun en açık göstergesidir.

Geçen yıl ABD Başkanı Barack Obama ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso  siber güvenlik konusunda ortak bir çalışma grubu kurulacağını açıklamıştı ve verdiği mesajda ulusal siber güvenliği arttırmak için tüm sistemlerinin geliştirileceğini ve ABD ile AB üye ülkelerinin koordineli şekilde ilerleyeceğini açıklamıştı.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi