3 dev rakip Fatih Projesi için birleşti

3 dev rakip Fatih Projesi için birleşti
Her öğrenciye bir tablet bilgisayar verilecek olan Fatih Projesi için Casper, Exper ve Netaş, tablet üretmek üzere işbirliği yapacaklarını açıkladı.

Türkiye’nin bilgi ve iletişim teknolojisi şirketlerinden Casper, Exper ve Netaş; eğitim ve öğretim  sürecinin tablet bilgisayarlar üzerinden gerçekleştirilmesini sağlayacak Fatih Projesi için güçlerini birleştirdi.

 

Tablet bilgisayar üretiminde birlikte hareket etmek üzere işbirliği anlaşması imzalayan üç firma, projede hedeflenen en yüksek yerlilik oranına ulaşmayı planlıyor. Sahip oldukları bilgi birikimi ve deneyimle, Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler, Kuzey Afrika ve Doğu Avrupa pazarlarında “Türk Markaları” olarak büyümeyi ve rekabet avantajı yakalamayı amaçlıyor. 

 

Toplam %28’lik payla Türkiye bilgisayar pazarında en yakın rakiplerinin 2,5 katı büyüklüğündeki Casper ve Exper’in yanı sıra, Türkiye’nin en donanımlı ArGe birimine sahip, yazılım ihracatı şampiyonu, lider sistem entegratörü Netaş’tan oluşan güçbirliği, bilgisayar üretiminde 20 yılı aşkın deneyim ve bilgi-iletişim teknolojilerinde 45 yıllık birikime sahip bulunuyor.İşbirliği kapsamında, ArGe, yazılım, donanım, montaj ve hizmet gibi süreçlerde en yüksek yerlilik oranına sahip üretimi gerçekleştirmek için yapılacak teknoloji ve tesis yatırımları sayesinde, yılda 5 milyon adet üretim kapasitesine ulaşılması hedefleniyor.

 

Henüz resmi bir açıklama yapılmasa da üretilecek olan tabletin Windows işletim sistemine sahip olacağı ve Intel işlemci kullanacağı tahmin ediliyor. Halen pilot okullarda denenen Fatih Projesi'nde Google'ın geliştirdiği Android işletim sistemi tabanlı tablet bilgisaraylar kullanılıyor.

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi