25 dolara bilgisayar olur mu?

25 dolara bilgisayar olur mu?
En ucuz bilgisayarın satışı için son aşamaya gelindi. İşte cebinizde taşıyacağınız bilgisayar.

Bozuk para kadar bir bilgisayarla tüm gündelik işlerinizi halledebileceğinizi hiç düşündünüz mü? Bir grup girişimci bu fikrin üstüne giderek sadece 25 dolara satılacak bilgisayar tasarladı. Raspberry PI adlı ürün akıllı telefonların her yerde olduğu günümüzde gözünüze yarasız görünebilir. Araştırmalar göre insanlar mobil cihazları pratik ve taşınabilir olduğu için kullanmayı tercih ediyor. Bilgisayarların hâlâ  popüler olduğu dönemimizde tüm işlerinizi halledebileceğiniz cepte taşınır bir cihaz piyasadaki dengeleri değiştirecek.

Donanımı Nasıl Olacak?

Yapılan testlerden olumlu sonuçlar alan PI seri üretim aşamasına geçmek için hazır. 700 MHZ ARM işlemci seti kullanacak olan mini bilgisayar Ocak ayında İngiltere ve ABD pazarında satışa sunulacak. 2012’nin sonlarına doğru dünyaya yayılması beklenen mini bilgisayarın iki versiyonu bulunuyor. 

128 MB RAM bulunan PI A adlı model ağ bağlantısı özelliklerine sahip olmayacak ve 25 dolardan satılacak. Bilgisayarın B modeli Ethernet kartı ve 256 MB RAM ile birlikte 35 dolardan piyasaya sürülecek. Mini bilgisayarın içerisinde işlemci, ekran kartı, ses kartı HDMI çıkışı ve USB 2.0 bağlantı noktası ve SD kart yuvası bulunuyor. Geliştiricler ürünü test ederken PI ile çok rahat Quake 3 Arena oynayabilmişti. Rahatça internete girebilen ve çoğu işlemi gerçekleştirebilen cihazın satış başarısınaysa önümüzdeki aylarda şahit olacağız. 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi