2013'te gerçekleşmesi beklenen en önemli 9 gelişme!

2013'te gerçekleşmesi beklenen en önemli 9 gelişme!
2013'de bizi teknolojide hangi gelişmeler, ilerlemeler ve olaylar bekliyor?
2013'de ortaya çıkacak 9 teknolojik trendi hep beraber inceleyelim.
 
1. Microsoft için belirsizlik
Microsoft'a bir servete mal olan Bing, hala ikinci, Windows Phone henüz istediği yerde değil ve BlackBerry'nin bile gerisinde. Facebook ise Windows RT'ye bir uygulama geliştirecek kadar önem vermiyor. 2013'de Windows RT, Surface, Bing ve Windows Phone'u nasıl bir gelecek beklediğini göreceğiz.
 
2. Apple için önemli bir sene
Maps'de gelen sorunlar, iOS başkanı Scott Forstall'ın işinden olmasıyla sonuçlandı. Yazılım ve donanım alanında söz sahibi artı Jonathan Ive ve iOS 7, OS X 10.9, iPhone 6, iPad mini 2, iPad mini 5 ve belki de Apple TV ondan çok şey bekliyor olacak.
 
3. SMS sayısı düşüyor
Birçok ülkede gönderilen SMS sayısı düşmeye başladı. Kullanıcılar SMS yerine WhatsApp, iMessage, Skype ve Facebook gibi sistemlerden faydalanıyorlar. 2013, WhatsApp için önemli bir sene olabilir.
 
4. Akış zamanı
Netflix, Spotify, Xbox Music ve çok daha fazlası, disklere kıyasla çok daha uygun fiyatlı içerikler sunuyorlar. 2013'ün akış hizmetlerinin daha da önem kazanacağı bir yıl olacağını düşünüyoruz.
 
5. RIM yeniden doğabilecek mi?
Pazar payı tüketici ve iş sektöründe çakılırcasına düşmeye devam eden RIM, birkaç kez ertelenen BlackBerry 10 OS'lu yeni cepleriyle yeniden doğabilir. Ancak kullanıcıları Android ve iOS'dan soğutması gereken RIM'in işi pek kolay olmayacak.
 
6. Oturma odanız için savaşacaklar
Wii U satışa sunuldu bile. Xbox 720 ve PlayStation 4 ise muhtemelen 2013'de çıkacaklar. Konsollar artık sadece oyun değil, bir müzik dinleme, film izleme ve internette dolaşma aleti haline geldiler. Ancak tabletler ve akıllı cepler, onlara önemli bir rakip haline gelmiş durumdalar. Bu sene, belki de oyun konsollarının son senesi olabilir.
 
7. Donanım üretmeyen şirketler donanım üretecek
Nexus 7, 4 ve 10, Amazon Kindle Fire, Surface gibi cihazlarla 2012'de tanışmıştık. Bu trend, 2013'te de devam edecek. Amazon ve Facebook bir telefon üzerinde çalışıyor olabilir, Microsoft ise 2013'de yeni bir Surface yanında bir cep telefonu da piyasaya sürebilir.
 
8. Bazı ürünler ABD'de üretilecek
Her ne kadar tutmasa da Nexus Q ve Apple'ın son iMac'leri Çin'de değil ABD'de bir araya getirilmişti. 2013'de denizaşırı sağlayacılarla anlaşmak yerine ürünlerin ABD'de üretilmesi, bir trend haline gelebilir.
 
9. Her şey birbirine bağlanacak
Temel ağ bileşenlerinin küçülmesi ve maliyetinin düşmesi, onların yaygın hale gelmesi demek. Bu ise termostatlardan fitness sayaçlarına, kapı kilitlerinden ampüllere her şeyin router'ınızla bağlanabileceği anlamına geliyor.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi