168 dolara yapıyor 649 dolara satıyor!

168 dolara yapıyor 649 dolara satıyor!
Apple, Çin’de 167.50 dolara ürettiği iPhone 5’i ABD’de kontratsız 649 dolara satacak. Aradaki 481.50 dolarlık fark Apple’ın nasıl dünyanın en kârlı şirketi olduğunu ortaya koyuyor.

Apple’ın Kaliforniya’da tasarladığı ancak düşük işçilik maliyetleri nedeniyle üretimini Çin’de gerçekleştirdiği iphone 5, 167.50 dolara maloluyor. Uzayan boyu ve donanımına eklenen yeni teknolojik özellikleriyle, 132.5 dolara malolan iPhone 4S’ten 35 dolarlık fazladan maliyeti de beraberinde getiren iPhone 5, ABD’de kontratsız 649 dolara satın alınabilecek. Satış fiyatı ve maliyeti arasındaki 481.50 dolarlık fark ise Apple’ın en kârlı şirketlerinden biri olmayı sürdürmesine yardımcı olacak.

 

İşlemci ve LTE

 

iPhone 4S’e göre 35 dolar ek maliyet yaratan en önemli yenilikleri, A6 işlemci ve Qualcomm’dan alınan 4G LTE modem oluşturuyor. Telefonun en önemli iki teknolojik yeniliğini temsil eden bu iki kalemin artan fiyatta başı çekse de Apple, yeni modeli ile kasasına gelen kuvvetli nakit akışını sürdürecek. iPhone 5, ABD’de operatörlerle yapılacak olan 2 yıllık sözleşme kapsamında 199 dolara alınabilecek olsa da da alınabilen iPhone 5’in satışlarındaki en büyük payı ise anavatanı dışındaki ülkeler temsil edecek.

 

24 saatte 2 milyon sipariş

 

iPhone 5, 24 saatte 2 milyon ön sipariş aldı. Apple Başkan Yardımcısı Philip Schiller, “Ön siparişler, iPhone 4S’in ön satışlarını ikiye katladı. Yoğun sipariş nedeniyle 21 Eylül’de açıklanan teslimat ekim ayını bulacak” dedi.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi