127 dolara iPhone 5!

127 dolara iPhone 5!
Bu hafta Migros'un çoğunluk hissesine talip olduğu haberiyle gündeme oturan perakende devi Walmart, 2 yıl anlaşmalı iPhone 5'i 30 gün boyunca 127 dolara satacağını açıkladı.

ABD'de Walmart dışında en ucuz anlaşmalı iPhone 5 199, iPhone 4S ise 90 dolara satılıyor. Walmart bu kararı ülkedeki mobil operatörlerin kendi mağazalarında iPhone 5 fiyatlarında indirime gitmesi üzerine aldı.

 

 

Yılın ilk 9 ayında 113 milyar dolarlık satış rakamına ve 6.1 milyar dolarlık net kâra ulaşan Walmart girdiği her ülkede fiyatlarda yarattığı rekabetle biliniyor. Dünya genelinde 8 bin 500 civarında mağazası bulunan ABD'li dev, rakiplerinin hayal edemeyeceği büyüklükte toplu alımlar yapıyor.

 

 

Bu nedenle ürünlerin birim fiyatı çok düşüyor. Örneğin şu anda full HD 40 inçlik bir televizyonu Walmart'tan 190 dolara alabilirsiniz. Zaman zaman bazı üreticiler Walmart'ın pazarlıklarında 'hafif tehdit' unsurları bulunduğunu bile belirtiyor. Yani 'fiyat kırma' Walmart'ın ana stratejisi olarak öne çıkıyor.

 

 

Bu yüzden Migros'un yalanlamadığı Walmart haberleri gerçeğe dönüşürse Türk tüketiciler daha önceden bulamadıkları düşük fiyatlara kavuşabilir. Bu fiyatların yerel rakiplere olumsuz etkisi ise kuşkusuz tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de tartışılacaktır.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi