10 Faydalı Windows 7 Kısayolu

10 Faydalı Windows 7 Kısayolu
Çok daha hızlı haraket etmenizi sağlayacak windows kısa yolları. Windows + D tuşu ile masa üstünü görebilirsiniz. Windows + E tuşu ile bilgisayarımı açabilirsiniz.
  1. Windows 7'ye özel olan bu kısayol yeni klasör açmak için fareyle uğraşmanıza gerek bırakmıyor. Klavyeden aynı anda Ctrl+Shift+N tuşuna basarak istediğiniz kadar yeni klasör açabilirsiniz
  2. Windows 7'nin getirdiği güvenlik gerekçelerinden biri de Exe uzantılı programları çalışmalarını sınırlamak için admin olarak aç özelliğini kullanmak. Normalde her Windows sürümünde bulunan bu özellik Win 7'de daha belirgin hale gelmiş. Programları açarken artık sağ tıklayıp bu komutu çalıştmak yerine Ctrl+Shift ve sol tuşa tıklamanız yeterli 
  3. Bir klasörü ya da dosyayı açarken komut pencerisini burada aç özelliğini aktif etmek için Shift+sağ tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz
  4. Windows 7'de daha pratik bir hale gelen araç çubuğunu hızlıca kullanmak için Windows tuşu +T kısayolunu kullanmanız yeterli.
  5. Günümüzde grafikerler kadar ev kullanıcıları da oyun zevklerinden dolayı çift monitör kullanmaya başladı. Bu iki monitör arasındaki görüntüyü düzenlemek için ekstra programlara ihtiyacınız yok. Eğer iki monitörünüz varsa ve görüntüyü yönetmek istiyorsanız  Windows tuşu + Shift + Sol ya da Sağ yön tuşlarını kullanabilirsiniz.
  6. Donanımınıza Windows'un verdiği puanı okumak ve özel ayarlara ulaşmak için sistem menüsüne girmeniz lazım. Windows tuşu + Pause kısayolunu kullanarak hızlıca bu ekrana ulaşabilirsiniz.
  7. Windows 7'de araç çubuğuna atadığınız programları Windows tuşu ve 1-9 arası bir rakam kullanarak çalıştırabilirsiniz.
  8. Windows'ların hepsinde bulunan gönder menüsü Win 7'de daha geniş hale getirebiliyor. Bunun için yollamak istediğiniz dosya ya da klasörün üzerine gelin Shift + Sağ tuşuna basın.
  9. Saatin yanında bulan ve önemli işlere yarayan semboller Windows 7'de özel bir menü altında toplandı. Buradaki simgelere ve programlara ulaşmak için Windows tuşu + B'ye basmanız yeterli.
  10. Windows 7'de ön plana çıkartılan araç çubuğu pencereleri standart ayarlarda sorun olabiliyor. Çünkü, siz buradan pencere açtıkça onlar tek bir grup altında toplanıyor. Yeni pencere açmanız gerekiyorsa, Shift+ sol tuşa tıklama tuşuna basabilirsiniz

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi