1 milyar satacak!

1 milyar satacak!
Yazılım devi Microsoft, Windows 8 işletim sistemiyle, 1 milyara yakın PC, dizüstü ve tablet bilgisayarlara ulaşarak, Apple ve Google’a karşı kaybettiği piyasa gücünü geri kazanmak istiyor.

Dünya yazılım devi Microsoft, uzun süredir beklenen Windows 8 işletim sistemini New York’ta tanıttı. Microsoft, amiral gemisi olacak ürünle PC, dizüstü ve tablet bilgisayarlara ulaşmayı hedefliyor. Mobil cihaz alanında Apple ve Google’a karşı kaybettiği piyasa gücünü geri kazanmak isteyen Microsoft bu kapsamda, tablet bilgisayarı Surface’ı da Windows 8 ile birlikte görücüye çıkardı. Firma yeni işletim sisteminin tüm dünyada 1 milyar civarında kullanıcıya ulaşmasını bekliyor.

 

 

BÜYÜLEYİCİ TECRÜBE

 

Microsoft, Windows 8 ve Windows 8 Pro olarak iki versiyonda sunulan işletim sisteminin tanıtım etkinliğinin açılışını yapan Microsoft’un Windows birimi başkanı Steven Sinofsky, medya dünyasını ve PC sanayisini temsil eden yaklaşık bin kuruluşun temsilcilerine yeni işletim sistemini anlattı. Sinofsky, Windows 8’in temelinin bir önceki versiyona, yani dünya genelinde 670 milyon satan Windows 7’ye dayandığını vurguladı. Başlangıç tuşunu ortadan kaldıran ve uygulamaları kare ikonlar halinde sunan yeni işletim sisteminin ara yüzünü anlatan Snifosky’nin ardından sahneye Microsoft’un CEO’su Steve Ballmer çıktı.

 

 

YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR

 

Steve Ballmer, “Windows 8’in kendileri ve müşterileri için yeni bir dönemin başlangıcını temsil ettiğini” ifade ederken, “Windows’u ve tüm PC sanayisini yeniden tasarladık” ifadesini kullandı. Microsoft, Windows 8 ile XP, Vista ve Windows 7 gibi eski sürümlerini kullanan müşteri tabanını korumak istiyor ve tablet bilgisayar piyasasında büyük nüfuza sahip Apple ve Google ile mücadelesinde de önemli koz elde etmek istiyor. Windows 8, Metro tasarım sistemiyle 7’den tamamen farklı bir görünüme sahip ve başlangıç Menüsü de yok.

 

 

EN İYİ PC’LERİ YARATACAK

 

Microsoft’un CEO’su Steve Ballmer, New York’ta düzenlenen gecede oldukça enerjik görünürken, Windows 8 için son derece iddialı ifadeler kullandı. Ballmer, “Bugün Microsoft ve müşterilerimiz için yeni bir dönem başlıyor” derken “Windows 8’in gelecek birkaç hafta içinde dünyanın en iyi PC’lerini yaratacağını” öne sürdü. “Yeni nesil işletim sistemini “gerçekten büyüleyici” olarak tanımlayan Ballmer, Windows 8’in başlangıç ekranına değinerek, “Sizi tüm faaliyetlerinize bağlı tutuyor. Fotoğraflarınız istediğiniz anda bir anda belirecek, tüm belgeleriniz SkyDrive üzerinde hazır bulunacak. Önemsediğiniz her şey ve herkes sürekli elinizin altında olacak” dedi.

 

 

Türkiye’de 79 TL

 

Microsoft kullanıcıları, Türkçe dil desteği bulunan Windows 8 işletim sistemini microsoft.com sitesinden indirebilecek. İşletim sistemi, Türkiye’deki teknoloji mağazalarında bugünden itibaren satışa sunulacak. Microsoftstore.com ise 8 bin uygulama ile hizmete sunuldu. Ballmer, Windows Store’daki uygulama sayısının yakın zamanda 100 bini geçeceğini açıkladı. Windows XP, Vista veya 7 kullanıcıları, Ocak 2013 sonuna kadar 8 Pro’yu 79 TL’ye indirebilecek. Ballmer, Windows 7 kullanan 670 milyon bilgisayarın yanı sıra, 400 milyon yeni PC’nin Windows 8 kullanmasını beklediklerini söyledi.

 

 

Ballmer: Bu programa özel cihazlar üretilecek

 

Lenova ThinkPad Tablet 2 ve Acer Aspire S7-191 dizüstü bilgisayarı gibi farklı cihazlarda sunumlar yapan Steve Ballmer, eğlence sektörünün Windows 8 için uyumlu cihazları piyasaya süreceğini öne sürdü. Ballmer, Yammer sosyal medya ağı, Microsoft Dynamics ve diğer işletmeler için kullanılan araçların yakın zamanda yeni işlerim sistemine uyumlu olacağını açıkladı.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi